Scroll to Top

„Profil inwestora”, czyli kim jestem jeśli chodzi o finanse

Aby trochę wprowadzić Was w świat moich finansów i jednocześnie pomóc Wam zrozumieć dlaczego będę podejmował takie, a nie inne decyzje inwestycyjne, najpierw napiszę kilka słów o sobie i swoich celach finansowych.

Po pierwsze – inwestuje tylko nadwyżki finansowe
Wszystkie pieniądze, które odkładam na przyszłą emeryturę, czy niesprecyzowane bliżej cele są środkami wolnymi.
Założenie jest takie, że równie dobrze mógłbym dziś stracić 80% tych środków i nie zmieniłoby to mojej sytuacji finansowej w najbliższych kilku latach.
To bardzo ważne, bo takie podejście pozwala mi podejmować racjonalne (w moim mniemaniu) decyzje, które nie są podejmowane pod wpływem emocji.

Po drugie – inwestuję długoterminowo
Wszystkie inwestycje, które przeprowadzam i będę pisał o nich na blogu, robię z myślą o tym, że „nagrodę” odbiorę za min. 5-10-15 lat czy na bliżej niesprecyzowanej „emeryturze”.

Po trzecie – inwestuję ostrożnie
Zazwyczaj staram się inwestować bezpiecznie i przede wszystkim ochronić kapitał. Pierwsza zasada to ochronić kapitał przed inflacją – dopiero w dalszej kolejności staram się pomnożyć kapitał.

Po czwarte – uczę się finansów
Jestem laikiem, ale interesuje mnie świat finansów. Część ryzykowniejszych (dla mnie) inwestycji wykonuję tylko po to, aby nauczyć się czegoś nowego. Dużo czytam o finansach, śledzę pełno blogów finansowych i staram się próbować różnych rzeczy na swoim podwórku.

Podsumowując, wychodzi na to, że jestem inwestorem ostrożnym, który inwestuje raczej w bezpieczne instrumenty, patrząc na długofalowy zysk.

Na pewno też na inwestowanie nie poświęcam dużo czasu – można przyjąć, że raz na tydzień analizuję na szybko czy nie stało się nic „strasznego” z moimi środkami oraz raz na miesiąc siadam do dłuższych analiz.

I to właśnie jestem ja, jeśli chodzi o finanse 🙂

Ciekawy wpis? Podziel się

Jednen komentarz do “„Profil inwestora”, czyli kim jestem jeśli chodzi o finanse”

Dodaj komentarz