Scroll to Top

Podsumowanie portfela – sierpień 2014

1 września, dla niektórych to czas powrotu do szkoły a dla innych czas podsumowania kolejnego miesiąca inwestycji w moim Prywatnym Funduszu Emerytalnym.
To zabawne, bo większość osób tęskni za czasami, w których chodziło się do szkoły – miało się mniej trosk i problemów. A nawet jeśli jakieś problemy były to z perspektywy czasu wydają się one błahe.
Ja bardzo się cieszę, że czasy szkolne są już dawno za mną i nie chciałbym do nich wracać. Obecnie czuję się wolny i mogę robić na co tylko mam ochotę. Nic i nikt mnie nie ogranicza i jestem z tego bardzo zadowolony.

Ale do rzeczy – w ostatnim miesiącu (sierpień 2014) wartość mojego portfela urosła o kwotę 260,91 zł.

Stan na 31.08.2014 to:
sierpien-fundusze

ING Globalny Długu Korporacyjnego (L) – 12.537736 jednostek – 2 040,02 PLN (+15,43 PLN)
Skarbiec subfundusz JPMorgan – Highbridge US STEEP Fund Polska – 77.47522 jednostek – 8 724,48 PLN (+167,65 PLN)
UniKorona Pieniężny – 97.295913 jednostek – 19 285,02 PLN (+77,83 PLN)

Wartość portfela: 30 049,52 PLN
(dane na dzień 31.08.2014r)

Miesiąc temu dorzuciłem kwotę 1000 zł do funduszu Skarbiec subfundusz JPMorgan – Highbridge US STEEP Fund Polska co jak najbardziej było dobrą decyzją, której nie żałuję. W tym miesiącu mam kolejne 1000 zł którę chcę przeznaczyć na moją przyszłą emeryturę.

Nadal nie widzę ożywienia na polskiej giełdzie i nie widzę sygnałów, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Ciekawą analizę obecnej sytuacji i próby odgadnięcia najbliższej przyszłości możecie znaleźć na blogu 10 procent rocznie.
Tym samym zastanawiając się co zrobić z moim portfelem biorę pod uwagę 2 rodzaje funduszy:

 1. Fundusze bezpieczne polski (pieniężne, obligacji)
 2. Fundusze inwestujące za granicą

I jak każdego miesiąca decyzja do którą muszę podjąć to:

 1. Czy nadal trzymać kasę w funduszach które obecnie posiadam, czy zmienić na inne?
 2. Czy kolejną wpłatę dorzucić do jednego z posiadanych już funduszy, czy do jakiegoś nowego?

Po dłuższej analizie doszedłem do wniosku, że najlepszym wyborem dla mnie na tę chwilę będzie dorzucenie miesięcznej kwoty (+1000 zł) do funduszu Skarbiec subfundusz JPMorgan – Highbridge US STEEP Fund Polska.
Tak – bez rewolucji i rewelacji. Spokojnie, konsekwentnie i systematycznie.
Fundusz radzi sobie bardzo dobrze w obecnych warunkach i nic nie zapowiada zmiany trendu. Chwilowe spadki na początku sierpnia zostały błyskawicznie odrobione i myślę, że fundusz będzie nadal zyskiwał na sile i zarabiał na moją emeryturę 🙂

Jeszcze jedna ważna uwaga o której nie wspominałem we wcześniejszych wpisach – zawsze zmieniając czy dokupując fundusze, trzeba pamiętać, że to trwa kilka dni. Jak dziś zlecę kupno jakiegoś funduszu to w przeciwieństwie do giełdy, na której po kliknięciu od razu mam dane akcje, w funduszach muszę na to poczekać kilka dni.
Uniemożliwia to „szybkie ruchy” w portfelu, ale z drugiej strony moje inwestycje są nakierowane na zarabianie w długim terminie. W każdym razie warto o tym pamiętać.

Z ciekawostek – trafiłem niedawno na ciekawy kalkulator systematycznego oszczędzania: http://wyliczeniafinansowe.pl/systematyczne-oszczedzanie.
Uwzględniając obecny kapitał w moim portfelu i zakładając, że przez najbliższe 10 lat, będę odkładał kwotę 1000 zł miesięcznie i zakładając, że z funduszy uda mi się zarabiać 5% w skali roku (to wcale nie jest wygórowany wynik) to po tym czasie uzbieram kwotę… 193.158,70 zł! I to po odjęciu podatku.
53.222,07 zł z samych odsetek. To jest magia procentu składanego i systematycznych inwestycji 🙂
Moje wyliczenia możecie zobaczyć tutaj – możecie też tam sprawdzić ile bym zarobił inwestując trochę więcej czy np. uzyskując nieco wyższe zyski niż zakładane 5% (tyle obecnie „płacą” najlepsze lokaty w promocji).

I to na tyle dzisiaj! Zapraszam do podzielenia się swoimi przemyśleniami i uwagami co do mojego podejścia i strategii w komentarzach. Każdy głos jest mile widziany 🙂

Ciekawy wpis? Podziel się

6 komentarzy do “Podsumowanie portfela – sierpień 2014”

 1. 193.158,70 zł to nie jest wygórowany plan, taka działa prawo „procentu składowego”. Do tego można doliczyć zyski z GPW inwestując np. w czasie bessy i sprzedając akcje w hossie. Ale to już większe ryzyko i wymaga wiedzy oraz samodyscypliny. Życzę powodzenia.

  1. Hej, nie jest to wygórowany plan a raczej plan minimum.
   Na razie skupiam się w 100% na funduszach których się nauczyłem i które myślę, że rozumiem.
   W przyszłości planuję pierwsze eksperymenty z giełdą, które na pewno będę opisywał tu na blogu.
   Dzięki za Twój komentarz Marcin!

 2. 5,25% w skali roku gwarantuje na IKE np. Spółdzielczy Bank Śląski. Nie jest to bezpieczniejsze i pewniejsze, jeśli zakładasz stopę zwrotu w okolicach 5%?

  1. Niestety nie jest a ten bank nic nie gwarantuje (Oprocentowanie jest zmienne).
   To jest rachunek lokaty i równie dobrze za miesiąc bank może powiedzieć: Ok, to teraz ustalamy, że oprocentowanie będzie wynosiło 0,1%.

 3. Od kilku lat oprocentowanie wynosi ponad 5%. Jeśli zostanie obniżone(choć nie sądzę by aż do 0,1%) zawsze możesz przenieść IKE do innego podmiotu(po roku nie wiąże się to z opłatami).

Dodaj komentarz