Scroll to Top

Podsumowanie portfela – lipiec 2014

Mamy dziś środek wakacji, 1 sierpnia, więc czas na podsumowanie ostatniego miesiąca i dorzucenie kolejnej kwoty w ramach systematycznego oszczędzania.

Od czasu mojego pierwszego wpisu opisującego stan „wyjściowy” który napisałem 23 lipca nic szczególnego nie działo się w portfelu. Przez te 8 dni portfel urósł o 0.16%, czyli zarobiłem dodatkowe 45,31zł.

W tym miesiącu na fundusze dorzucam dodatkowy 1000 zł i jako, że chcę mieć pełną kontrolę nad moimi funduszami postanowiłem sobie, że nie będę inwestował w jednej chwili w więcej niż 3-5 funduszy. Nie można trzymać wszystkich jajek w jednym koszyku, ale z drugiej strony przy większej ilości funduszy miałbym wiele walorów do śledzenia. Dodatkowo uśredniałbym zarówno stratę, jak i zysk, a tego robić nie chcę.
W tym momencie mam w portfelu jednostki 3 funduszy inwestycyjnych i jest OK.

Po przejrzeniu ogólnej sytuacji na giełdzie i wyników funduszy, na pewno chcę puki co inwestować w 2 rodzaje funduszy:

  1. Bezpiecznie polskie fundusze (pieniężne, dłużne, obligacji)
  2. Bardziej agresywne, ale inwestujące za granicą

Z funduszy polskich z kategorii „bezpieczne” zainteresowały mnie dwa: Aviva Investors Obligacji Dynamiczny i mniej rentowny, ale stabilniejszy Altus Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny.

Jeśli chodzi o zagraniczne i trochę agresywniejsze co cały czas moim faworytem jest Skarbiec subfundusz JPMorgan – Highbridge US STEEP Fund Polska który mam w fortfelu i to właśnie na dokupienie jednostek tego funduszu się zdecydowałem (za całą kwotę 1000 zł).
Zmieni to trochę proporcje portfela, bo do tej pory fundusz ten stanowił 26,2%, ale to nic złego.

Stan na 31.07.2014 to:
fundusze-lipiec

ING Globalny Długu Korporacyjnego (L) – 12,537736 jednostek – 2 024,59 PLN (+0,62 PLN)
Skarbiec subfundusz JPMorgan – Highbridge US STEEP Fund Polska – 68,227093 jednostek – 7 556,83 PLN (+18,42 PLN)
UniKorona Pieniężny – 97.295913 jednostek – 19 207,19 PLN (+26,27 PLN)

Wartość portfela: 28 788,61 PLN
(dane na dzień 31.07.2014r)

Staram się trzymać (choć niezbyt restrykcyjnie) zasady 100 – wiek.
W skrócie zasada to określa jaki procent swoich inwestycji czy oszczędności powinieneś inwestować bardziej agresywnie a jaki bardzo bezpiecznie.
Od liczby 100 odejmujesz swój wiek i wychodzi Ci jaki procent możesz/powinieneś zainwestować w walory, które mogą przynieść Ci znacznie więcej niż pozostała część, która powinna być bardziej bezpieczna.

I tak w moim przypadku 100-25 = 75 – i właśnie w swoich inwestycjach nie chcę przekroczyć 75% które inwestowane są w fundusze czy inne instrumenty z kategorii „agresywne”.

To by było na tyle – na pewno za miesiąc opublikuje podobne podsumowanie (będę starał się robić to co miesiąc) a tymczasem cały czas staram się zgłębiać wiedzę o giełdzie (szczególnie zainteresowały mnie ETFy i spółki dywidendowe), więc pewnie za jakiś czas napisze i o tym i podzielę się z Wami moimi przemyśleniami.

Jeśli masz jakieś uwagi czy propozycje – pisz śmiało w komentarzach!
Jesli też prowadzisz podobny portfel – pochwal się nim w komentarzach! 🙂

Ciekawy wpis? Podziel się

3 komentarzy do “Podsumowanie portfela – lipiec 2014”

  1. Jeszcze nie, ale chcialabym zacząć – narazie jestem na etapie czytania o tym wszystkim i kształcenia się. Myślałam, że byłabym dosyć młodą inwestroką ale widzę, że jesteśmy rówieśnikami 🙂 Powodzenia !

Dodaj komentarz