Scroll to Top

Otwieram IKE maklerskie i zaczynam inwestować bezpośrednio w akcje, certyfikaty, obligacje

W ostatnim wpisie z podsumowaniem portfela w październiku zapowiadałem duże zmiany w moim portfelu. Chciałbym odejść od inwestowania wyłącznie w jednostki funduszy inwestycyjnych i zacząć inwestować bezpośrednio „na rynku”.
Dziś więc kilka słów o prowadzeniu IKE maklerskiego i moich najbliższych planach.

Co to jest IKE?
IKE to Indywidualne Konto Emerytalne dzięki któremu możemy oszczędzać na emeryturę nie płacąc podatku Belki.
IKE może być prowadzone w formie funduszu, lokaty czy konta maklerskiego, a warunkiem nie płacenia podatku od zysków kapitałowych jest nie wypłacenie zebranych tam środków do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. W przypadku chęci wcześniejszej wypłaty całości lub cześć środków – zapłacimy „normalnie” podatek.
Brzmi kolorowo, ale jest jeden minus – maksymalna kwota którą można wpłacić rocznie na IKE. W tym roku jest to 11 238 zł.
Więcej o samym IKE można dowiedzieć się tu, tu lub tu.

W co będę inwestował?
Tak więc zdecydowałem się na otworzenie IKE w formie rachunku maklerskiego, aby tam zacząć inwestować już bez pośrednictwa funduszy. Jednostek funduszy raczej nie pozbędę się całkowicie, ale z czasem będę chciał coraz większą cześć środków inwestować właśnie za pomocą tego rachunku maklerskiego.

Inwestował będę w:

  • Obligacje korporacyjne
  • Akcje dużych stabilnych spółek (głównie dywidendowych)
  • ETFy
  • Może jakieś certyfikaty? Może odrobinę obligacji Skarbu Państwa? Może coś innego?

Na razie jestem na etapie otwierania rachunku, później w panie mam wybór odpowiednich instrumentów do portfela (na pewno o tym napiszę) i wpłacenie maksymalnej kwoty jeszcze w tym roku (prawdopodobnie na ten cel umorzę cześć jednostek funduszu Unikorona Pieniężny).

Oczywiście w mojej strategii opisywanej na początku w tym wpisie nic się nie zmienia. Cały czas inwestuje długoterminowo i głównie bezpiecznie.

Zapraszam więc do śledzenia bloga, bo na pewno będę jeszcze pisał co, jak i dlaczego robię 🙂

Ciekawy wpis? Podziel się

4 komentarzy do “Otwieram IKE maklerskie i zaczynam inwestować bezpośrednio w akcje, certyfikaty, obligacje”

Dodaj komentarz